SEO Rakip Analizi

Rakip Analizi Nedir?

SEO için rakip analizi; öncelikle rakiplerin tespitini, ardında da anahtar kelime, backlink, içerik, UX (kullanıcı deneyimi) ve sosyal medya analizlerini içine alan kapsamlı bir değerlendirme sürecini ifade eder. SEO rakip analizinde asıl amaç, kendi sitenizin optimizasyonunu sağlamak adına düzenli çalışmalar ve performans ölçümlemeleri yaparken; bir yandan da rakiplerinizin performanslarını değerlendirerek olası tehditleri önceden tespit etmek ve sitenizde başka ne gibi optimizasyon teknikleri uygulayabileceğinizi keşfetmektir. 

SEO Rakip Analizinin Önemi 

İster bir e-ticaret siteniz, ister yazılarınızı paylaştığınız bir bloğunuz olsun, Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmenin en etkili yolu SEO’dur.  Optimizasyon aşamasında ise, sadece kendi sitenizin verilerini kontrol etmek ve herhangi bir karşılaştırma yapmadan aksiyon almak, uzun vadede siteniz için yetersiz ve hatta zararlı olabilir. Bu sebeple, mutlaka, rakip markaları incelemek; belirlediğiniz anahtar kelimelerde en üst sıralarda olanları tespit etmek; UX, içerik, backlink ve sosyal medya gibi alanlarda kullandıkları SEO taktiklerini görmek ve bu sayede sitenizin olası zayıf yanlarını keşfedip bunlar üzerinde çalışmak gerekir. 

A picture containing text, indoor

Description automatically generated

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO stratejinizi geliştirmek adına rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı başlıklar bulunsa da izlenen yol, hedef kitlenize, endüstriye ve şirket içi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. İlk aşama ise, kaçınılmaz olarak rakiplerinizin tespitidir. Bu aşamada yüksek dönüşüm oranlarına sahip anahtar kelimeleriniz için yarışmakta olan diğer siteleri inceleyebilirsiniz. Benzer şekilde, hedeflediğiniz diğer long-tail kelimeler için de SEO rakip analizi gerçekleştirebilir veya daha spesifik alanlarda yarışan küçük çaplı ama güçlü rakiplerinizi listeleyebilirsiniz. Ardından, belirlediğiniz bu rakip siteler ile ilgili çalışmalarınızı, aşağıda verilen başlıklar dahilinde sürdürebilirsiniz.

Rakip Anahtar Kelime Analizi: 

Bu aşamada; rakibinizle yarışmakta olduğunuz anahtar kelimelerdeki karşılaştırmanızı, rakibinizin üst sıralarda yer aldığı ama sizin hedef listenizde yer almayan anahtar kelimeleri ve rakibinizin de sizin de hedeflemediğiniz ama yüksek geri dönüş vadeden anahtar kelimeleri incelemeniz gerekir. Hızlı bir SERP analizi veya Semrush, Ahrefs gibi SEO araçları, rakip sitelerin çekmekte olduğu organik trafikleri incelemeniz için size yardımcı olabilir. 

Backlink Analizi: 

Yine Semrush ve Ahrefs gibi araçlar yardımıyla, rakibinizin üst sıralarda yer almasını sağlayan önemli etkenlerden olan backlink profilini inceleyebilirsiniz. Sahip olunan toplam backlink sayısı veya bu linklerin yer aldığı sitelerin nitelikleri SEO stratejinizde yardımcı olabilecek iç görüler sağlayacaktır.

İçerik Analizi: 

Art arda gelen Google güncellemeleriyle birlikte, bir sıralama kriteri olarak içerik gittikçe daha önemli hale gelmekte. Bu sebeple, SEO rakip analizi yaparken rakibinizin içerik kalitesini ve kapsamını incelemek, size kendi sitenizdeki içeriğin zayıf yanlarına ve bunları nasıl geliştirebileceğinize dair fikir vermesi açısından önemlidir.

UX (Kullanıcı Deneyimi) Analizi: 

Sitenizin mobil uyumluluğu (tercihen responsive yapısı) Google için oldukça kritiktir. Kullanıcıların, hem masaüstü bilgisayarda, hem tablette hem de mobilde; aradıklarına kolayca ulaşabilmeleri, almak istedikleri aksiyonları hızlıca tamamlayabilmeleri, kısaca iyi bir site içi deneyimi yaşamaları gerekir. Rakiplerinizin bu deneyimi iyileştirmek adına attığı adımları incelemek, size yeni fikirler vererek sıralamanızı iyileştirebilir, SEO stratejinizi geliştirebilir ve dolayısıyla çektiğiniz trafiği artırabilir. 

Sosyal Medya Analizi: 

Sosyal medyanın Google sıralamalarını ne ölçüde etkilediği henüz net olmasa da rakiplerinizin bu mecralardaki görünürlüğü, kullanıcılarla etkileşimlerini gözlemlemek açısından önemlidir. Sonuç olarak etkileşim arttıkça, ilişkiler iyileşecek ve siteye gelen kullanıcı sayısı da artış gösterecektir. 

Son olarak, unutulmaması gerekir ki SEO rakip analizi tek seferlik bir uygulama değildir. Google’ın sık sık güncellemekte olduğu sıralama kriterleri, hızla artan site sayısı ve online ortamlardaki güçlü rekabet ortamı sebebiyle bütün bu analizlere rutin olarak devam edilmelidir. 

1 yorum “SEO Rakip Analizi

  1. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler, çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.