Google Cloud Platform ile Google Indexing API Kurulumu

Google Indexing API, websitesinde yer alan tüm sayfaların tek seferde index’e gönderilmesini sağlayan bir özelliktir. Google tarafından yapılan açıklamalarda bu feature’ın özellikle ‘’İş İlanı’’ ve ‘’Canlı Yayın’’ gibi hizmet sunan websitelerinde kullanılmasının önerildiğinin ise mutlaka altını çizmek isterim.

Indexing API kurulumu için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bunlardan biri, Google Cloud Platform hesabınız ile kurulum sağlamak. WordPress tabanlı websiteleri için API kurulumu da ayrı bir yöntemle sağlanıyor ve son olarak tabii ki Python ile kurulum sağlayabiliyorsunuz.
Bugünkü konu başlığımız oldukça basit işlemlerle yapabileceğiniz Google Cloud Platform ile Indexing API kurulumuna odaklanacağız. İşte izlemeniz gereken adımlar:

Google Cloud Hesap Kurulumu

Indexing API servisini kullanmanız için bir Google Cloud Platform hesabına sahip olmanız gerekiyor. Kayıt olmak için https://cloud.google.com/contact sayfasına giderek aşağıdaki adımları tamamlayabilirsiniz.

Google Cloud hesabınızı oluşturduktan sonra ‘’New Project’’ kısmından yeni bir proje oluşturmanız gerekmekte. Oluşturduğunuz proje için ‘’Indexing API’’ gibi bir isim tercih edebilirsiniz.

Service Account Oluşturma

Projenizi oluşturduktan sonra ikincil bir adım olarak ‘’Service Account’’ oluşturmanız gerekiyor. Bunun için, IAM & Admin paneli üzerinden ‘’Service Account’’ bölümüne geçiş yapın ve bir adet Servis hesabı oluşturun.

Bu adımın ikinci seçeneğinde ‘’Role’’ bölümünü ‘’Owner’’ olarak belirlemeniz gerekiyor:

API Anahtarı Oluşturma

Mevcut durumda, Google Cloud hesabınızda bir API Service Account kurulumu sağladınız ve bir sonraki adımda ise projenizin ‘’Manage Key’’ bölümünden yeni bir ”Key” oluşturmanız gerekiyor:

Ve eklenen ‘’Key’’ için ‘’JSON’’ tercihi yapmanız gerekiyor: 

Var olan Key’i Cloud hesabımızda aktif hale getirmemiz gerekli. Bunun için proje başlangıcına dönüş yaparak ‘’Enable’’ durumuna getiriyoruz:

Kurulumun büyük bir kısmı tamamlandı! Şimdi sıra, bu projeyi GSC hesabı ile bağlantılı hale getirmek:

GSC hesabınızın Admin panelinden verilen API user ID’sini eklemeniz gerekiyor:

Ve süreç tamamlandı! Artık Google Search Console hesabınız üzerinden tek seferde URL güncelleme, kaldırma ve indeksleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

API Kullanımı için detaylara ulaşmak isterseniz Google’ın Using API bağlantısından faydalanabilirsiniz: https://developers.google.com/search/apis/indexing-api/v3/using-api

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.